HEJTfakt #08

Seru na vás...

...du pryč.

Eric Cartman

Eric Cartman z městečka South Park je typickej hejtr. Furt ho někdo štve a rád se vybíjí na slabších. Chce dosáhnout vždycky svého a je mu jedno, za jakou cenu. Jednoho dne už to však i něj bylo moc. „Seru na vás, du pryč,“ bylo poslední, co od něj slyšeli.

Cartman se rozhodl migrovat. Proč? Důvodů může bejt spousta.

  1. Došly prachy na cukroví a sýrové křupky. V tom případě je Cartman tzv. ekonomický migrant (migraci si dobrovolně vybral, aby si zlepšil svoje životní podmínky). Je trochu naivní představovat si, že by zrovna on byl ochotný makat dvanáctky někde na poli s jahodama jako spousta jinejch migrantů, ale vzhledem k tomu, že South Park je stejně jako celý USA v ekonomické krizi a brigádu nenašel, bude muset vzít aspoň úklid v supermarketu. Mluví německy a jako Američan si naštěstí pracovní vízum do Evropy nemá problém vyřídit. A v supermarketu uvítají i tlustýho Amíka – nemohli na to místo dlouho nikoho najít.
  2. South Park napadly bandy agresivních zombies. Nejdřív zabily Kenyho a pak to šlo ráz na ráz. Cartman utíká pomalu, protože je docela tlustej, navíc se se svýma názorama na zombíky od začátku netajil, takže se na něj brzo zaměřili. Ale podařilo se. Je z něj uprchlík. Nejdřív se schovával poblíž New Yorku - stal se „vnitřně vymístěná osoba“. Když se ale zombíci začali rychle množit, zdrhnul do Evropy (kde dostal azyl).
  3. Ameriku postihlo katastrofální sucho. V South Parku došlo nejen cukroví a sýrové křupky, ale i voda a chleba a všichni mají hlad. Kenny pošel hlady. Pohublý Cartman se snaží dostat do Evropy (tuto migraci bychom nejspíš nazvali „nucenou“, nedobrovolnou), ale protože není uznaným uprchlíkem a nemá pracovní povolení, zavřeli ho policajti do vězení a dostal rozhodnutí o vyhoštění. Nemá kam jít, takže místo aby odešel zpátky, načerno maká na poli s jahodama. Je tzv. ilegální migrant.

…A teď vážně.

Rozhodování, zda se člověk odstěhuje do jiné země, je vždycky těžké. A opravdu to udělat, na to nemá zdaleka každý. Proto se taky odhaduje, že celosvětově migrují jen zhruba 3 % lidí. Většina z nich přitom zůstává v regionech svého původu.

Nedobrovolná migrace: se děje, protože lidé utíkají před pronásledováním, konflikty, útlakem, přírodními a lidmi způsobenými katastrofami, ekologickým znečištěním, nebo dalšími situacemi, které ohrožují jejich život nebo svobodu.

Dobrovolná migrace: lidé se rozhodují pro odchod do jiné země za prací, zlepšením své ekonomické nebo životní situace (vzdělání, kvalita života atd.). Přijímající země tuto migraci regulují skrze své politiky (např. ulehčují migraci vysoce kvalifikovaným a vzdělaným lidem, nebo umožňují migrantům pracovat jen tam, kde se místo nedaří obsadit pracovníkem z dané země).

Pro chytré hlavičky aneb další kvalitní informace: