HEJTfakt #07

Ideologie aneb Homer doporučuje:

“Nech se zkoblihovat!”

Homer 'Donut' Simpson

Toužíš po jednoduchých řešeních? Chceš jasné odpovědi na svoje otázky? Chceš mít jistotu, kdo je hodný a kdo zlý? Chceš být v bezpečí v tomhle složitým a šíleným světě??

Výborně!

Máme pro tebe ideologii Velké Koblihy! Ta jediná tě zaručeně ochrání. Už nikdy nebudeš chtít jinou!

Kobliha je tu vždy pro tebe. Když budeš sám, bude tu, aby ti osladila život. Kobliha ví, co ostatní ještě nepochopili, a svěří ti to. Kobliha spojuje lidi. Nejdůležitější je uchránit si svoji vlastní koblihu. Ti druzí, ti svoji koblihu už dávno zaprodali. Jestli se nebudeme bránit, seberou nám i tu naši. Společně proto vyrážíme ven a dokazujeme ostatním, že Kobliha zachrání svět!

Je jasný, že Homer si trochu ulít, naštěstí je tu vždycky Líza, aby ho zachránila. Chytrá hlavička prokoukla, že se jedná o nebezpečnou ideologii, a přišla s návodem, jak takovou ideologii poznat. Lízin ideologický čtverec říká, že projevem ideologie je každý tvrzení, který:

Lízin ideologický čtverec
  1. A. klade důraz na naše dobré vlastnosti/činy a zároveň
  2. B. klade důraz na špatné vlastnosti/činy druhých
  3. C. zamlčuje nebo bagatelizuje naše špatné vlastnosti/činy, a zároveň
  4. D. zamlčuje nebo bagatelizuje dobré vlastnosti/činy druhých

Ale kdo zachrání nás?

Ideologie je sada přesvědčení o tom, jaký svět je. Jsou to hodnoty a pocity, které fungují jako brýle, skrze které koukáme na svět a lidi kolem. A tyhle brýle nosí každý! Někdo růžové, někdo černé a jiný hnědé. Potud je to docela dobré, ideologie totiž mohou být prospěšné. Ideologie nám pomáhají orientovat se ve složitém světě. Jednoduše a srozumitelně nám předkládají, co je dobré a co špatné, čemu máme věřit a čemu ne.

Problém nastává ve chvíli, kdy je přestáváme kriticky prověřovat. Ideologie totiž často slouží vlastnímu cíli – prosazování moci jednotlivce nebo určité skupiny a mohou mít totalitní rysy. Totalitní ideologie prohlašují, že představují jedinou pravdu o světě, a odmítají tolerovat myšlenky, které jsou s nimi neslučitelné. Slouží jako nástroj kontroly lidí, zajišťují poslušnost a moc.

Adenoid Hynkel

Politické ideologie - náboženské i nenáboženské - jsou často reakcí na nějakou krizi, oslovují masy a snaží se je mobilizovat k nějaké akci nebo akci zabránit. Nedostatek tolerance, nepochopení a nenávist jsou emoce, které využívají. Rozsévají je pomocí manipulace, projekce a strachu.

Tak jak se tomu postavit?

Čtěte další článek >>

Pro chytré hlavičky aneb další kvalitní informace a zábava: