HEJTfakt #06

Šokující zjištění:

strach z neznámého NENÍ přirozený!

Stargate SG1
© 2014 Sci Fi Channel a MGM

Old Shatterhand. Kapitán Jean-Luc Piccard. Kryštof Kolumbus. Tým SG1. Tom Wizzard. Ti všichni jsou jen malou ukázkou toho, jak nás přitahuje dobrodružství a objevování nového. Kdyby tomu tak nebylo, malé děti by se nikdy nevrhaly tak nadšeně do zkoumání okolního světa. Objevovat a učit se nové věci jsou základní lidské potřeby.

Když zjistíme nebo pochopíme něco nového, v mozku se vyplaví dopamin - chemická látka způsobující euforii, něco jako opium. Učení je pro náš mozek v důsledku velmi příjemná věc, přesto nás svět kolem krmí tím, že “se něčeho bojíme, protože to neznáme nebo jsme to nezkusili”. Strach z neznámého je všude - od brokolice po mořské potvory, od létání až po sex a dnes tomu kralují uprchlíci.

Jak to teda je?

Upřímně, někteří lidé to s námi nemyslí dobře. Když je potkáme, cítíme strach. Strach nám pomáhá v určitých situacích zachránit život, varuje nás před nebezpečím. Problém je, když nás ovládne. Když se začneme vyhýbat tomu, čeho se bojíme. Když začneme mít strach ze strachu samotného.

Fear is a prison for your mind

Ve skutečnosti se ani tak nebojíme toho, co neznáme, jako spíš toho, co si do neznáma promítáme. Na základě předchozích zkušeností si vytváříme úsudek o věcech, které jsme nezažili. Ve snaze vyhnout se nebezpečí tvoříme představy o tom, co nás čeká, i když jsme to nikdy předtím nezažili. Vytváříme tak sebenaplňující se proroctví a zavíráme dveře všem dalším prožitkům, kromě představy, kterou jsme si stvořili. Neznámé se pak snadno stává obětním beránkem – prostě na něj nakládáme vinu za to, co očekáváme, že se stane.

Savage chickens
© www.savagechickens.com

Chceme se chránit, ale ve skutečnosti tím zabraňujeme dalšímu poznávání. Mnohé výzkumy ukazují, že například strach z cizinců klesá zároveň s tím, jak získáváme osobní zkušenost s nimi. Až když se lidé osobně potkávají se skutečnými cizinci z masa a kosti, přestávají se bát. Poprvé před nimi stojí skutečný člověk, ne jejich vlastní strach.

Postavit se strachu je nakonec to, co všechny výše jmenované pionýry spojuje. Naučili se strach vnímat jako signál a odvážně se vydávat tam, kam ještě nikdo nevkročil.

Pro chytré hlavičky aneb další kvalitní informace a hudba: