HEJTfakt #03

Dobrý a špatný stránky osobnosti

aneb Kdo mě SERE?

Harvey Dent
© Warner Bros Pictures

Všichni máme někoho, kdo nás FAKT SERE! Ten člověk dělá něco, co úplně nesnášíme – lže, přetvařuje se, chlubí se, je na prachy, je agresivní, je povrchní atp.

Všichni máme taky svoje hrdiny. Někoho, kdo nás fakt baví, kdo je fakt dost dobrej. 50 cent, Tina, Václav Havel, Harry Potter nebo Krteček. To je jedno. Mají něco, co bysme chtěli taky.

Každej z nás řeší, jak na nás bude reagovat okolí. Co si o nás myslí a hlavně, co o nás říkají ostatním? Že jsem tlustej nebo moc hubená; hloupej, ukecaná, trapnej, škaredej, sobecká, agresivní, nezodpovědná, nepořadnej? Každej z nás má hrůzu z toho, že ti druzí zjistí, že takový fakt jsme.

A každej z nás má něco, na co je pyšnej, co umí, co mu jde. Něco, v čem by chtěl být nejlepší.

Co s tím?

Všichni máme negativní vlastnosti, které na sobě nechceme přijmout, ale které jsou naší nedílnou součástí. Abychom se s nimi mohli vyrovnat, často si je promítáme do druhých lidí. To znamená, že naše vlastní nepřijaté vlastnosti vidíme v těch druhých. Lidé tak ve skutečnosti slouží jako naše zrcadlo.

Když říkáme „on je hloupý“ nebo “ona je škaredá”, znamená to, že někde v nás samých hlodá strach. Ošklivej vlezlej strach, že by nás samotný mohl někdo označit za hloupou nebo škaredýho.

To neznamená, že ten druhý člověk není hloupý nebo škaredý. Klidně být může, ale pokud by nám o zmíněný vlastnosti nešlo, nevadily by nám, protože bysme “hloupost” a “škaredost” nevnímali jako nepřijatelný vlastnosti. Pravděpodobně bysme si jich vůbec nevšimli. Nám ale vadí, FAKT NÁS SEROU – protože jsou i v nás.

Sami sebe nasíráme a jen málo z nás dokáže přijmout svý stinný stránky a žít s nima. Promítání našich vlastností do druhých nefunguje jen na úrovni jednotlivců, ale i na úrovni skupinové - přečtěte si o tom v Hejtfaktu #4.

Pro chytré hlavičky aneb další kvalitní informace a zábava: