HEJTfakt #02

Seš loser?

GRATULUJEME! Máš 95% pravděpodobnost, že budeš OBĚTNÍ BERÁNEK!

Život v dnešní době je celkem záhul. Všichni očekávají, že budeš namakanej, chytrej, nejlepší ve sportu i ve škole. Budeš cool, dobře oblečenej, vtipnej, mít prachy a tu správnou holku. Jako správná holka budeš krásná, štíhlá, cool, nejlepší ve všem, co děláš, mít nejlepší hadry a toho správnýho kluka. Jenže to nejde. Nikdo to všechno najednou nedokáže.

Když uvěříme, že nejsme dost dobří, cítíme vinu. Máme pocit, že je to naše chyba, že jsme zodpovědní za to, že nejsme nejlepší, nejkrásnější, nejúspěšnější. Bojíme se, že nás obviní někdo druhý, že nejsme dost cool, dost krásní, dost whatever. Ostatní nás nemají rádi a dostatečně nás neobdivují.

Výřez Gentského oltáře.  Hubert van Eyck, Jan van Eyck.
Výřez Gentského oltáře. Hubert van Eyck, Jan van Eyck.

Může z toho vzniknout takový malý pocit viny, ale může být i velký. Hodně velký a hodně zlý osobní peklíčko stvořený ze strachu a viny. Osobní peklíčko, ve který nikdy nejsme dost dobří a můžeme si za to sami. A co je nejhorší, zodpovědnost. Představa, že jen my sami jsme zodpovědní za to, že nejsme dost dobří. Představa tak nesnesitelná a těžká, že si ji vědomě neumíme ani připustit.

Pocitu viny se dá snadno zbavit (aspoň to tak vypadá). Jak?

Kdysi dávno ve kmenových společnostech k tomu používali obětního beránka nebo kozu. Rituálně na něj svalili všechnu vinu za všechno možné, co se v kmeni událo. Oběť neměla právo se bránit. Byla zabita nebo vyhnána do pouště. Kmen se zbavil svých problémů a jednotlivci své viny. Juchů!

My dnes vinu obyčejně na zvířata nesvalujeme. Máme jiné cesty. Jako obětní beránek ideálně poslouží někdo, koho vnímáme jako slabšího, kdo je jiný než „my“ (ten silnější by se totiž mohl bránit a to nechceš!). A tak si spolužáci vyberou někoho, kdo se podle nich neumí bránit, a svalí na něj svoje vlastní komplexy a problémy. Někteří rodiče viní svoje děti. Společnost svoje problémy shazuje na druhé, kteří se liší – mládež, uprchlíky nebo Romy. Odborně se tomu říká projekce. Ve hře na obětního beránka vede projekce k ponižování, nadávkám, předsudkům a vyloučení. Oběť se nemůže bránit a ani na to nemá nárok - slouží společnosti.

Pradávná zkušenost velí, že když už se podařilo přenést vinu na někoho jiného, musíme se ho teď zbavit. A tak z neschopnosti přijmout vlastní chyby a z neustálého srovnávání se s ostatními vzniká potřeba shazovat vinu na jiné a tyhle jiné pak vyhánět. Jenže cikány jen tak snadno vyhnat do pouště nemůžeme (i když pokusy tady byly), s uprchlíky to možná půjde snáz…

Pro chytré hlavičky aneb další kvalitní informace a zábava: