HEJTfakt #19
SEXUALITA aneb Řekni, co ti nevoní!
LGBT: nepříjemný pravdy testují kvalitu našich vztahů.

Rozchod s holkou nebo klukem, studium oboru, kterej sis vybrala sama navzdory rodičům nebo sdílení toho, že seš vážně nemocnej. Sdílení krutý pravdy je tak šokující, jak je osvobozující. Nemuset už dál lhát je jak procitnutí ze sna. Ale co na to řeknou druzí? Zpanikaří, utečou a nebudou nás už mít rádi? Nebo to unesou, pochopí nás a pomohou?
Pravda je jak světlo, který prozáří čistotu našich vztahů. Kdo to zažil, ví, kdo ne, pozná.

Společnost, ve který žijeme, se často staví negativně k lidem, kteří se odlišují. Proč? Protože prostě nevíme, co od “těch jinejch” můžeme čekat. My totiž nemáme rádi překvapení. Máme rádi naši pohodu a zaběhaný pořádky. Když neplníš společenský očekávání, setkáš se s nepochopením, nepřijetím nebo dokonce agresí. Nejen od cizích lidí, ale často i od kamarádů, rodičů, partnerů.
Příklad: SEXUALITA
Od každýho se očekává, že bude buď ženou, nebo mužem. A dál, že ji/ho bude přitahovat opačný pohlaví. Proč? To je dost složitá otázka, ale většina lidí odpoví nějakou blbost, jako třeba “protože je to tak přirozený” nebo “protože to tak chtěl bůh.” Skutečnost je ale mnohem barevnější.
LGBT = zkratka, která se užívá pro souhrnné označení sexuálních a genderových menšin, jmenovitě leseb, gayů, bisexuálních a transgender osob. Občas se pro tyto různé sexuální identity používá označení queer - tedy “divní”, protože tak tyto lidi často vidí mainstream.
Slovníček
Lesba: žena s homosexuální orientací - holka, co je na holky.
Gay: muž s homosexuální orientací. Kluk, co je na kluky.
Bisexuál/ka: cítí přitažlivost k mužům i ženám.
Transgender: označuje lidi, kteří se necítí být mužem v případě, že se narodili jako muž, nebo ženou v případě, že se narodili jako žena. Neztotožňují se prostě s pohlavím, se kterým se narodili.
Bejt gay, lesba, transgender nebo cokoli jinýho, co se ti líbí, není jen tak. Je to něco, s čím se musíš vypořádat, protože to tak prostě máš, ať to chceš, nebo ne. Narodíš se s tím. A následně se s tím musí vypořádat i tvoje okolí. Tyhle “vypořádání” udělají pořádek nejen v tvým vlastním životě, ale i v životě lidí kolem tebe. Někdo to zvládne hned, někomu to trvá a někdo to nikdy nepřekousne.

Zdálo by se, že to je každýho věc, koho bude mít rád, ale není to tak. Už od malička vyrůstáš v prostředí, kde je to jasně nastaveno. Poznat, pochopit a přijmout vlastní sexualitu je velmi obtížnej proces. Pro přiznání odlišný sexuální orientace nebo genderový identity se vžil anglickej pojem “coming out”.
Ale pochopit sexualitu - a nejen tu vlastní - není jednoduchý pro nikoho. Ve škole tě to nenaučí, v televizi a na internetu taky ne. A v časopisech už vůbec. Nejdůležitější je o tom mluvit. A taky při tom;) To, co opravdu cítíš, musí bejt pravda. To je cesta ke svobodě, po který všichni tak voláme, ale málokdo se ji opravdu nebojí žít. A jakkoli se pravda může zdát nepříjemná, bát se jí nemusíš.
Pro chytré hlavičky aneb další kvalitní informace:
- Jít s barvou ven není zrovna jednoduché – srozumitelný informace o tom, jak chápat vlastní sexualitu.
- Příroda, muž a žena – čtenářský deník Standy Vašiny v krátkosti zpracovává geniální knihu Alana Wattse o sexualitě a prudérnosti, která se kolem ní už po tisíce let usazuje.
- www.spoluout.cz – web o coming outu v rodině, kde naješ i online brožuru "Průvodce coming outem (nejen) pro rodiče"