HEJTfakt #18

„Kluci to pochopí a holky se to naučí nazpaměť“

Že ne? Super, tak to jsi proti sexismu!

Sexismus.

I když název obsahuje sex, nemá sexismus se sexem moc společnýho. Je to ideologie, že jedno pohlaví je méněcennější než druhé. Je méně důležité nebo dokonce neschopné. Ženy a muži jsou odsuzováni, ať už jde o vypočítání těžkého příkladu nebo starání se o děti. Tento postoj může vést k nenávisti buď žen (misogynie), nebo mužů (misandrie).

Nejběžnější formou sexismu ale jsou stereotypy o mužích a ženách. Když říkají „kluci to pochopí a holky se to naučí nazpaměť“, je to sexismus. Když v autoškole uslyšíš „na holku neřídíš špatně“ nebo „chlap jako ty by řízení měl zvládat líp“, je to sexismus.
Štve tě to?
Jestli jo, tak ti sexismu vadí. VÝBORNĚ!

Sexistické prasátečko

Ale to není všechno. Sexismus je taky to, že si většina lidí myslí, že ženy by neměly dělat vědu. Že na billboardech jsou 100x častěji polonahé ženy povalující se na autech. Sexismus je taky to, že ženy mají v České republice v průměru o 22 % nižší plat než muži. A taky, že jen 2 % otců jdou na rodičovskou dovolenou.

Proč to tak je?

Ženy a muži nemají ve společnosti rovné postavení. Každý očekáváme od žen a mužů něco jiného. Není ale špatně, že jsme každý jiný. Problém nastává, pokud od někoho stereotypní chování očekáváme či ho vyžadujeme. Nebo se mu za to vysmíváme.

A musí to tak zůstat?

Každý může něco udělat. Respektovat sebe i druhé. Vykašlat se na to, jestli někdo vypadá jinak, má jiné zájmy nebo se nechová jako holka nebo kluk. Taky nechcete, aby vám někdo kecal do toho, jací jste.

Pro chytré hlavičky aneb další kvalitní informace: