HEJTfakt #17
Sherlock Holmes zasažen Google syndromem!
Slavný detektiv další obětí digitální epidemie!

„Sherlock už několik týdnů leží v datových horečkách. Je totálně přetížen daty a ztratil schopnost svého brilantního kritického úsudku. Syndrom se projevuje tím, že věří všemu, co na internetu čte,“ popsal důvěrný detektivův přítel a lékař John H. Watson Holmesův stav.
„Trpí silnými šokovými stavy a v horizontu týdne očekává konec světa. Ten začne otrávenou brokolicí ve školních jídelnách a uprchlickými vlnami, pak přijdou feministky a homosexuálové následováni levicovými zombies. Těžko říct, o čem to vlastně blouzní,“ postýskal si médiím Dr. Watson.
Google syndrom je podle některých lékařů „epidemií“ současné on-line kultury. Lidi přijímají všechno, co vidí on-line, jako fakt, který nejsou zvyklí zpochybňovat. Média předávají obrovské množství informací ubohé kvality. Bulvární informace působí často charismaticky a přitažlivě a drnkají na ideologickou strunu nebo šíří morální paniku. Bulvár podléhá nejšílenějším módním trendům, postojům a názorům. Často jde o pouhá tvrzení, za kterýma není žádný důkaz.
Schopnost myslet samostatně a kriticky je největším vynálezem západní civilizace. Víc informací ale automaticky nevede ke kvalitnějšímu myšlení. Základem úspěchu není schopnost papouškovat, co kdo kde vyblil na sociálních sítích, blogu či v televizi. Úspěšní jsou ti, kteří mají vědomosti a dokážou je originálním způsobem propojovat a používat.
Kritické myšlení je dovednost, které se dá naučit. Pomáhá rozumět různým informacím, posouzovat jejich důvěryhodnost a používat je. Nepodléhat prvnímu dojmu, nepřebírat naivně názory druhých, ale dokázat si vytvořit vlastní názor. To chceš!

Sedmero práce s informacemi Dr. Watsona
Kriticky myslíš tehdy, když:
- Nepřebíráš bez rozvahy hotové pravdy, cizí myšlenky a teorie.
- Umíš porovnat to, co o informaci víš sám, s tím, jak ji chápe někdo jiný, třeba někdo s opačným názorem.
-
Ptáš se: KDO? Sleduješ, kdo je autorem informace, kde ji zveřejnil a odkud ji případně převzal. Jaké jsou komerční nebo politické zájmy autora? Figuruje ve sdělení postava “odborníka”, který má bílý plášť a “objektivně” hodnotí situaci? Kdo je tím odborníkem a jakou má kvalifikaci?
Bílej úsměv, bílej plášť, vzadu baňky,
to musí bejt přece doktorka :D - Ptáš se: KDY? Jak je informace stará? Platí ještě? Informace stárnou různou rychlostí. Výsledky hokeje a počasí stárnou rychleji než počty mrtvých v Druhé světové a schodek státního rozpočtu.
- Ptáš se: ODKUD? Informace čerpáme z obrovského množství zdrojů. Kolik zdrojů je spolehlivých a poskytuje pravdivé informace? Kolik článků uvádí zdroje informací se kerými pracuje? Bez citování zdrojů je to pouze o naší důvěře.
-
Ptáš se: PROČ? Informace vznikají s určitým cílem - poučit, zmanipulovat, vyděsit nebo prodat. Cíl ovlivňuje to, jak je informace podrobná, (ne)úplná, jaká slova používá. Zkus si někdy dohledat zájmy autora či vydavatele serveru, webové stránky, diskutéra na Facebooku či blogu.
Pan Babiš rozdává svoje noviny. - Ptáš se: PRO KOHO? Každá informace je vytvořená pro určité publikum. Aby byla srozumitelná a splňovala stanovený cíl bude používat specifický jazyk.
Bonusová rada: dělej si seznamy kvalitních informačních zdrojů. Kvalitní informace vyžaduj i po svém okolí (odkud to vědí? jaké mají důkazy? jsou tyto důkazy ověřitelné?).
Pro chytré hlavičky aneb další kvalitní informace:
Systematickým kritickým přehodnocováním zpráv se u nás zabývá Hate Free Culture. Tady několik příkladů:
- V ČR jim věří obrovské množství lidí. Hoaxy. Víte co to je? Rozhovor s Lukášem Houdkem, šéfem projektu Hate Free Culture o tom, co všechno za manipulace jsou lidé schopni nekriticky šířit netem
- HOAX: Tisíce bojovníků ISIS pronikají do Evropy mezi uprchlíky - o tom, jak lžou politici a jak může být jednoduché se prostě zeptat evropských tajných služeb, co je na tom pravdy.
- HOAX: Nárůst znásilnění ve Švédsku kvůli muslimským imigrantům - šťavnatější příklad manipulace se statistikami a daty - znásilňování imigranty ve Švédsku.
- The Ultimate Conspiracy Debunker - vy ještě neznáte In a nutshell - Kurtzgesagt? Geniální krátký videa, který pomocí vtipných ilustrací vysvětlují i ty nejsložitější věci? Pak začněte tímhle ultimátním rozkrytím konspirací. POZOR jsou tam i český titulky.