HEJTfakt #15

Svoboda slova ohrožena!

Chtějí zakázat nenávist!

Hate Free

Proč mi někdo zakazuje říkat, co si myslím? Máme přece svobodu slova, ne? Tak co to je za diktaturu?

To je pravda. Ústava ČR garantuje všem lidem právo na svobodu slova. Zároveň ale také náš právní řád uznává právo nebýt nenáviděn. Podle zákona svoboda slova končí tam, kde se vyzývá k násilí, genocidě a narušování veřejného pořádku, nebo když je napadána lidská důstojnost. V tomto případě se dle zákona jedná o zneužití svobody slova.

Strom

Projevy nenávisti jsou jako listy škodlivé agresivní rostliny, která má velmi hluboké kořeny (viz obrázek).

Nenávistné projevy (tzv. hate speech) jsou podle nového výzkumu Masarykovy univerzity aktivním projevem pouhého 1 % lidí na Facebooku. Přesto vytváří dojem, že jde o věrný odraz celospolečenské debaty. Proč je to problém? Je tu mlčící většina – ta nijak aktivně nehejtuje, přesto si názor na základě čtení debat může vytvářet.

Spousta lidí se navíc jinak chová na internetu a jinak ve skutečnosti. Před časem si třeba získalo obrovský ohlas video Drsnej rozchod v Praze, který na youtube lajkovalo skoro půl milionu lidí. Jak byste se zachovali, kdybyste tuhle scénu viděli ve skutečnosti? Stáli byste tam s americkým úsměvem a palcem nahoru, nebo by vám z toho nebylo dobře? To je jeden z rozdílů mezi nenávistí na netu a ve skutečnosti. Na netu je to všechno mnohem jednodušší.

Pro chytré hlavičky aneb další kvalitní informace: