HEJTfakt #11

Děti a teenageři na útěku.

Tohle NENÍ sranda. Mohlo by se to stát i tobě.

Polovina uprchlíků na světě má míň než 18 let. V Evropské unii to bylo v roce 2014 26%. Tři čtvrtiny z nich byli muži. Holky mají menší naději zvládnout nebezpečí a útrapy spojené s migrací, častěji tak zůstávají v zemích původu nebo v uprchlických táborech.

Proč zdrhají kluci?

Protože je nutí bojovat ve válce. Protože chtějí pomoct svým rodinám. Bojí se války, násilí a pronásledování. Protože přišli o svoje domovy nebo rodinu. To nechceš.

Proč zdrhají holky?

Protože je nutí do manželství s mnohem starším mužem. Protože jsou vystaveny neuvěřitelně vysokému riziku znásilnění. Protože jim hrozí ženská obřízka. Protože jsou obětmi obchodu se ženami. Protože jsou děsivě diskriminovány. A to nechceš!

Během dlouhé a nebezpečné cesty se stává, že jsou děti a mladí odloučeni od svých rodin. Někteří rodiče svěří své dítě v dobré víře do rukou samotných převaděčů. Třeba proto, že si nemůžou dovolit zaplatit pašerákům za celou rodinu. Děti posílají za příbuznými či známými do Evropy.

Některým dětem zemřeli rodiče během nebezpečné cesty. Některé děti osiřely již ve své vlasti. Některé byly nuceny sloužit jako dětští vojáci. Některé byly ve své zemi nuceny pracovat jako otroci nebo sexuální otrokyně.

Představa, že by se to mohlo stát komukoli z nás, je tak vzdálená, že se to zdá skoro neuvěřitelné. Přesto je v některých zemích Evropské unie podíl mladistvých žadatelů o azyl až 10%. V česku to jsou přibližně 2-3%.

Pro chytré hlavičky aneb další kvalitní informace: