HEJTfakt #10

James Bond je zničený:

“Měl jsem chytat zločince, a zatím dělám chůvu!”

James Bond

Nezničitelný 007 byl zničen! Elitní agent Jejího veličenstva s povolením zabíjet čelí výsměchu. V době, kdy do Evropy proudí statisíce ilegálních migrantů, se statečně přihlásil k nebezpečnému úkolu: Najít a zneškodnit zločince a teroristy, kteří Evropu nelegální migrací ohrožují.

Teď však skončil jako ponížený a zlomený muž. „Celý rok jsem musel žít v utajení ve špíně s ostatními ilegály. Pašeráci lidí mě okradli, několikrát mě zbili – dokonce i policajti v Evropě!” řekl muž, jemuž se prožité utrpení viditelně vepsalo do tváře. Dostat se do Evropy, nebylo pro legendárního agenta snadné: “Musel jsem se několikrát pokusit přeplout nacpaný s ostatními uprchlíky na rozpadajícím se člunu přes Středozemní moře a jednou jsem se málem utopil!.”

Místo kasin a luxusních hotelů musel v Evropě žít v přeplněných táborech s mizerným jídlem, spát na zemi se stovkami dalších lidí, sedět a bez konce čekat, co s ním bude. Za celou dobu se mu nepodařilo chytit jediného zločince. “Ti lidi na tom byli ještě hůř než já, žádný zločinec tam nebyl. Vedl jsem kroužek Jiu-Jitsu a přebaloval malé děti, abych se nezbláznil,” popsal médiím zlomený muž.

“Když to zjistili mí nadřízení, řekli, že jsem zostudil MI6, a vyrazili mě,” popsal médiím plačící agent.

Co by si měl James Bond příště zjistit, aby se vyhnul ostudě?

Uprchlíci mají ze zákona právo “nelegálně” vstoupit do Evropy právě proto, že jsou na útěku. Přesto je často nepřesně nazýváme “ilegální migranti”. Jsou to lidé, kteří nejsou zdokumentovaní - překračují hranice států bez potřebných víz či povolení. Je pro ně totiž nemožné získat v zemi svého původu vízum nebo jiné povolení pro vstup do Evropy. Odhaduje se, že v současné uprchlické krizi je až 7 z 10 lidí “skutečnými” uprchlíky, tedy lidmi prchajícími před válkou a pronásledováním.

Uprchlíci mají právo do Evropy vstupovat, ale Evropa se jen tak nedá. Díky drsné opevňovací taktice je pro uprchlíky stále těžší se dostat do bezpečí. Evropská unie vydává na restriktivní imigrační politiku údajně přes miliardu Eur ročně. Odhaduje se, že za loňský rok si pašeráci lidí vydělali na zoufalých migrantech přibližně stejně. Kdo a proč z takových obchodů profituje je otázkou.

“Ilegálním” migrantem se může také stát člověk, kterému vyprší povolení k pobytu. Není výjimkou, že jsou tak vyhoštěni lidé, kteří v Evropě žili a pracovali třeba desetiletí a mají zde rodiny. Nikdo dnes neví, kolik “ilegálních” migrantů v Evropě ve skutečnosti žije. Mnozí zde pracují “načerno”, někdy za velmi mizerných podmínek. Pro zaměstnavatele se jedná o výhodnou pracovní sílu, za kterou navíc neodvádí daně. A konkrétním lidem bez právní ochrany hrozí otroctví a pracovní vykořisťování.

Pro chytré hlavičky aneb další kvalitní informace: